FAIL (the browser should render some flash content, not this).


KÖYÜMÜZ

Antakya'nın en eski köylerinden biri olan Şenköy'de sabun ve zeytin yağı üretimi yüz yıllardır kesintisiz olarak sürmektedir. Antakya ve çevresinin zeytin üreti-mine elverişli hava ve toprak yapısı bu bölgenin "Zeytinin Ana Vatanı" olarak anılması-nın sebeplerindendir. Köyümüzde günümüze kadar korunarak gelmiş onlarca Erken Roma Döneminden kalma zeytinyağı taş mengenelerinin mevcut olması ve kazılarda aynı döneme ait mozaiklerde Zeytin ve Defne'nin en önemli figür olarak sürekli yer alması aslında bu bölgede defne ve zeytinyağı üretim geleneğinin kesintisiz olarak günümüze kadar taşındığının en büyük göstergesidir.

Antakya' nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Şenköy'de ilk yaşam izleri neolitik çağlara kadar dayanmaktadır. Yöremizde bulunan direkli mağara, nakışlı mağara, kızlar sarayı, ceni pınarı ve Roma dönemine ait olan zeytinyağı değirmen kalıntıları bölgedeki kesintisiz yaşamın izlerini taşımaktadır. Ayrıca Şenköy, Osmanlı imparatorluğundan miras kalan tarihi dokusunu büyük ölçüde koruyarak günümüze taşıyabilmiş yöremizdeki ender beldelerden biridir.

 

İŞLETMEMİZ

Şenköylüler; yöremizde üretilen geleneksel ürünleri yerli ve yabancı tüketiciye, ürün ve hammade kalitesinden ödün vermeden, buluşturan yerel bir işletmedir.

Kahraman Ailesi olarak, Türkiye'de köy üretimi gerçek defne sabunu ve zeytinyağı üretim geleneğini nesilden nesile kesintisiz olarak aktarmış, Şenköylüler Markası ile de ülke çapında farkındalık yaratmayı başarmıştır. 1997 yılı öncesinde, sadece ailenin kendi ihtiyaçları için yapılan üretimler, bu tarihten sonra yakın çevre ve belirli bir müşteri kitlesi için butik tarzda üretime dönüşmüştür.

2001 yılında, köyümüzü ve ürettiğimiz geleneksel köy ürünlerini tanıtmak amacıyla kurulan ve köyümüz hakkında özgün içerik üreten, makaleler yayınlayan, yöremizden haberler veren, yöresel ürünlerimizi tanıtan Şenköylüler Web Sitesi kısa zamanda Türkiye'deki köy siteleri arasında benzerlerinden ayrışmayı başararak sadece üç yılda 1.600.000 ziyaretçi sayısına ulaşmıştır. İki kardeş tarafından kurulan bu web sitesi benzerlerinden farklı olarak bir tanıtım platformu olarak çalışmış ve yöremiz üreticilerinin dünyaya açılan kapısı olmayı başarmıştır.

Geleneksel ürünlerimizi daha fazla insanla buluşturmak amacıyla, 2007 yılında Durmuş Kahraman ve ortakları Şenköy'de küçük bir işletme kurmuştur. Şenköylüler olarak markalaşan işletmemiz, yüzlerce yıldır geleneksel formlarda üretilen ürünleri kaliteden ve geleneksel üretim tarzından ödün vermeden amatör bir ruhla üretmeye devam etmektedir.

Şenköylüler olarak amacımız, köyümüzde istihdam alanı oluşturarak değerli müşterilerimize özledikleri, aradıkları ve hak ettikleri ürünleri aracısız olarak kaynağından sunmaktır. Şenköylüler sipariş usulü ile çalışan ve üretiminin büyük bir bölümünü özel müşterilerine yapan bir işletmedir.

 

SABUNHANEMİZ

Hammadde temini, üretim, paketleme ve satışa kadar olan tüm süreçler Şenköy Beldemizde yapılmakta olup, geleneksel formlardan ayrılmadan, hiçbir dolgu malzemesi, boya, esans, hayvansal yağlar, atık yağlar, uçucu maddeler kullanılmadan, saf sofralık zeytin yağı, defne tohum yağı ve kokulu bitkiler kullanılarak yapılmaktadır.

 

ANALİZ RAPORLARIMIZ


Şenköylüler olarak ürettiğimiz tüm ürünler için akredite laboratuarlarda (Üniversite, Ticaret Odası vb.) periyodik olarak analizler yapılmaktadır. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Teknoloji ve AR-GE Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde 04/09/2013 tarihinde Şenköylüler ürünlerine ait ortak analiz raporunun "PDF" haline ulaşmak için ilgili link'lere tıklayabilirsiniz. Bahse konu analizler aşağıda isimleri verilen ürünler için ayrı ayrı gerçekleştirilmiştir:

TARİHİ KÜL SUYU DEFNE SABUNU: TS-54 ANALİZİ

LAVANTA SABUNU: TS-54 ANALİZİ

DEFNE YAĞI: GC/MS ANALİZİ (Gas Chromatography Mass Spectroscopy)

NASIL SİPARİŞ VERİRİM?

Ürünlerimizden sipariş vermek için E-SATIŞ Mağazamızın Link'ine TIKLA: http://esatis.senkoyluler.com

 

ŞENKÖYLÜLER SABUNHANESİNİN FOTOĞRAFLARI

Şenköylüler Sabunhanesi

Şenköylüler Sabunhanesi

Şenköylüler Sabunhanesi

Şenköylüler Sabunhanesi

Şenköylüler Sabunhanesi

Şenköylüler Sabunhanesi

Şenköylüler Sabunhanesi

Şenköylüler Dükkan - İskenderun

Şenköylüler Sabunhanesi

Şenköylüler Sabunhanesi

Şenköylüler Sabunhanesi