FAIL (the browser should render some flash content, not this).


ŞENKÖYLÜLER GELENEKSEL KÖY PEYNİRLERİ

Şenköylüler Geleneksel Köy Peynirleri

Kaliteli, hijyenik ve gerçek köy üretimi peynirlerin değerini bilenler ve tükettiği ürünlere kaynağından ulaşmak isteyenlerin yıllardır tercih ettiği Şenköylüler Peynirleri sınırlı üretimine rağmen ülkemizde farkındalık yaratabilmeyi başarmıştır. Sizlerden gelen geri dönüşler ve öneriler ışığında köy merkezli butik üretimlerimizin miktarını artırmak yerine kalitesini arttırma yolunda ilerliyoruz. Şenköylüler'in etrafında el ele veren ve bizlerin " Şenköy Gönülleri olarak isimlendirdiği büyük bir topluluk oluştu. Desteğiniz için teşekkürler.

Sizlerin güvenine layık olmak için peynir konusunu özellikle önemsiyoruz. Üretim tekniklerimiz ve ürünlerimiz konusunda çekilen ulusal/uluslararası 12. belgesel, Şenköylüler Geleneksel Köy Peynirleri hakkında geçen ay TRT BELGESEL kanalı tarafından çekildi. Şubat ayı içinde TRT'den gerekli izinleri alıp web sitemizde belgeselin bir bölümünü yayınlayacağız.

Geleneksel Köy Peynirlerimizin bir kısmına ait bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Afiyet olsun.


ŞENKÖYLÜLER HAŞLAMA PEYNİR

Mevsimine göre keçi ya da inek sütünün mayalanmasıyla elde edilen kelle peynirlerin yıkanıp tuzu alındıktan sonra benmari düzeneğinde tekrar eritilip pişirilmesiyle oluşan peynir hamurunun mermer tezgah ürerine yayılarak soğutulduktan sonra bardak yardımıyla kesilmesiyle şekil verilir.

Daha sonra bu yuvarlak formdaki peynirler dinlendirilmek ürere serin bir ortamda bekletilir. Böylece peynirlerin içinde kalan son su kalıntıları da süzülmüş olur. Hazırlanan haşlama peynirinde tuz miktarı çok azdır ve salamura suyu havuzuna girmediğinden kışlık peynir formunda değildir. Kısa süreli tüketilmesi gerekir.

Tüm işlemler bittikten sonra peynirler vakum poşetlerine gramajları ayarlanarak konur ve vakumlanır. Artık Şenköylüler Haşlama Peyniri servise hazırdır. Kahvaltıda direk yenilebildiği gibi tost için ve omlet yapımında da kullanıldığında farklı bir lezzete bürünür. Toprak kaplarda ızgarası da yapılabilir. Afiyet olsun.

Şenköylüler Geleneksel Köy Peynirleri

 


ŞENKÖYLÜLER SÜNME PEYNİR

Şenköylüler Sünme Peynirin yapımı ve içerisinde kullanılan ürünler haşlama peyniriyle aynıdır, buradaki tek fark ip şekline getirilen peynirlerin tuzlu su havuzunda bekletilerek bünyesine tuz alması sağlanır ve aynı zamanda haşlama peynirine göre daha sert bir peynir elde edilmiş olur. Salamura suyu ile birlikte saklanabilir. Şenköylüler Sünme Peynirini uzun dilimler halinde doğranıp haşlama su ile yıkandıktan sonra tüketilmesi tavsiye edilir. Çocukların örme peynir diye yediği ve sevdiği bir peynir türüdür.

Şenköylüler Geleneksel Köy Peynirleri

 


ŞENKÖYLÜLER BASMA ÇÖKELEK

Taze çökeleğin karaçörek otu ve taze kekik ile birlikte tuz ilavesi yapılarak yoğrulmasından sonra caralara (toprak testi) basılıp iki yada üç ay sonra nemi tamamen alındıktan sonra tüketilmeye hazır hale gelir. Antakya mutfağının vazgeçilmezi olan Şenköylüler Basma Çökeleği kahvaltı sofralarının olmazsa olmazıdır.


ŞENKÖYLÜLER SÜRK

Bir peynir türü olan sürk taze çökelekten yapılır. Taze çökelek içerisine kekik(zahter), şumra, kimyon, kırmızı pul biber ve az miktarda acı ya da tatlı biber salçası koyularak hamur haline getirilerek yoğurulur. Kırmızı bir hal alan çökelek hamuru mandalina büyüklüğünde parçalar koparılarak avuç içerisinde çevrile çevrile çökelek topları yapılır. Kamış, kargı ile örülmüş olan kuş kafesi şeklindeki özel kafesinin zeminine temiz bir bez serilir ve çökelek topları bu kafese koyularak yüksek bir yere asılır ve günde bir defa çevrilerek üç dört gün iyice kuruması beklenir.

Küflü sürk çökeleği elde edilecekse büyükçe bir cam kavanoza (katremis) koyulup ağzı sıkıca kapatılır ve bir ya da iki ay gibi bir sürede küflenmesi sağlanır. Küfü temizlenerek kahvaltı sofraların daki yerini alır. Eğer küflenmeden tüketilecekse kafeste kurutulan sürk çökelekleri streç filmlere sarılarak buzdolabında saklanabilir.

Kahvaltı sofralarında üzerine zeytinyağı dökülerek yenebileceği gibi, yaz aylarında taze domates, soğan, taze biberle yapılan özel bir salatası vardır ki bu salata yöremizde sürk salatası olarak isimlendirilir.


GÖNDERİ ŞEKLİ

Şenköylüler Geleneksel Köy Peynirleri özel amlajlarda adet ve/veya kilo şeklinde gönderilmektedir. Gönderiler haftanın belirli günlerinde anlaşmalı kargo şirketleri aracılığı vakumlu torbalar ve özel strafor kutularda yapılmaktadır..

Uyarı: Şenköylüler Geleneksel Köy Peynirleri'nin satışı sadece Şenköylüler Web Sitesi üzerinden yapılmaktadır.ŞENKÖYLÜLER GELENEKSEL KÖY PEYNİRLERİ FOTOĞRAFLARI

Şenköylüler Güveçte Peynir

 

Şenköylüler Geleneksel Köy Peynirleri

 

Yasal Uyarı: Tüm içerik ve görsellerin hakları www.senkoyluler.com'a aittir. İçerik ve görseller izinsiz olarak kullanılamaz.