FAIL (the browser should render some flash content, not this).ŞENKÖYLÜLER TARİHİ KÜL SUYU DEFNE SABUNU

Defne sabunu eski zamanlarda sabuncu sodası (kostik) yerine güçlü bir baz olan meşe külü suyu ile üretilmekteydi. İşte Şenköylüler Tarihi Kül Suyu Defne Sabunu, çok az miktarda da olsa, bu geleneğin yaşatılmasına öncülük eden bir sabundur. Defne meyvesinin yağı, zeytin yağı, kül suyu, kil suyu, kaya tuzu ve su kullanılarak yapılan geleneksel Şenköylüler Tarihi Kül Suyu Defne Sabunlarında hiçbir şekilde sentetik ve boyar madde kullanılmamaktadır. Geleneksel formülüne ve üretim tekniklerine sadık kalınarak üretilen tarihi bir sabundur.

Zeytin hasadı ve defne tohumlarının toplanmasıyla başlayan süreçte, önce zeytin ve defne meyvesinin yağları çıkarılır. Sabun pişireceğimiz özel sabun pişirme kazanına yapacağımız sabunun defne oranına uygun oranlarda zeytinyağı ve defne yağı kullanılmaktadır. Diğer sabunlardan farklı olarak Şenköylüler Tarihi Kül Suyu Sabunlarımızda sabunlaşmayı sağlamak için Meşe Külü ve Killi Toprak suyu kullanılmaktadır.

Sabunlaşma için kullandığımız Kül Suyunun elde edilmesi ve kullanılacak Killi toprağın seçimi sabunun kalitesini etkileyen en önemli parametrelerdir. Sabun yapımında özellikle Meşe ağacından elde ettiğimiz kül kullanılmaktadır ve kül suyu geleneksel usüllere riayet edilerek hazırlanmaktadır. Her ağaç külünden sabun olmaz mı? Olur elbet, onlarda bazik özelliktedir sonuçta. Fakat külün içeriğinin sabuna doğrudan nüfuz ettiğini akılda tutmakta yarar var.

Gelelim killi toprağın seçimine; dedelerimiz sabun için en uygun kilin nerede olduğunu yılların deneyimi ile belirlemişler ve bu bilgi birikimi bizlere kadar aktarılmış durumda. Günümüzde, "Kil" kelimesi duyulduğunda sıradan ve tek tip bir toprak türü algılanıyor fakat onlarca kil çeşidi vardır aslında. Geleneğimizde "Kil" yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Pekmez yapımından, sabuna, temizlik maddesi imalatından, ilaç yapımına kadar "Kil" yüz yıllardır bu coğrafyada kullanılmaktadır. Ehil ustalar için sıradan olan kül suyu hazırlanması ve kil seçimi bu yöntemi kullanmamış kişiler için tam bir baş ağrısına dönüşebilmektedir. Bu iş ustalık ve özen ister.

Burada içeriğinde kullandığımız kül ve kil suyunun miktarlarını veremiyoruz. Sabunun pişme süresi yaklaşık dört saattir. İşlemin başlangıcında bir miktar su kazana koyulur ve kaynatılır. Kaynayan bu suyun içine ölçekler yardımıyla kül suyu eklenir. Bunların üzerine zeytinyağının tamamı eklenir ve kaynatılır. Zeytin yağının rengi anında tatlı bir yeşil renge dönüşür, değişik zaman aralıklarıyla içine kül ve kil suyu ilave edilir.

Sabunlaşmaya başlayan zeytinyağı kazanın üstüne doğru kabarmakta ve büyük kabarcıklar çıkarmaya başlamaktadır. Bu aşamada sabunlaşan yağın üzerine serpilerek su dökülür. Burada amaç kazandaki yağın ısısını düşürmek olduğu gibi sabunu da içindeki zararlı maddelerden yıkamaktır.


NASIL SİPARİŞ VERİRİM?

Ürünlerimizden sipariş vermek için E-SATIŞ Mağazamızın Link'ine TIKLA: http://esatis.senkoyluler.com

MERAKLISI İÇİN:

Şenköylüler Geleneksel Defne Sabunu Nasıl Yapılır? (2006)

Şenköylüler Geleneksel Defne Sabunu

Cleaner Magazine Makalesi (Mayıs 2010)- Şenköylüler Defne Sabunları

Şenköylüler Sabun Tozu


GÖNDERİ ŞEKLİ

Şenköylüler Tarihi Kül Suyu Defne Sabunu özgün sunumları ile tekli, ikili, üçlü ve beşli ambalajlarda/keselerde, özel ahşap hediyelik kutularda gönderildiği gibi kilo usulü ile de gönderilmektedir. Tüm Türkiye'ye gönderim yapılabilmektedir. Gönderi haftanın belirli günlerinde anlaşmalı kargo şirketleri aracılığı ile yapılabilmektedir.

Uyarı: Şenköylüler Tarihi Kül Suyu Defne Sabununun satışı sadece Şenköylüler Web Sitesi üzerinden yapılmaktadır.


ŞENKÖYLÜLER TARİHİ KÜL SUYU DEFNE SABUNU ve SABUNHANEMİZİN FOTOĞRAFLARI

Şenköylüler Kül Suyu Defne Sabunu

Şenköylüler Kül Suyu Defne Sabunu

Şenköylüler Kül Suyu Defne Sabunu

 

Yasal Uyarı: Tüm içerik ve fotoğraf hakları www.senkoyluler.com'a aittir. Fotoğraflar izinsiz kullanılamaz.